loading

Pilotní projekt Středočeského kraje „ Resuscitační set“

Pilotní projekt Středočeského kraje „ Resuscitační set“

Radní Středočeského kraje schválili zakoupení defibrilátorů do středočeských škol. Jedná se o pilotní projekt, který budou pravděpodobně následovat i další kraje. Pilotní projekt má rozšířit počet míst, kde je defibrilátor k dispozici pro případ neštěstí.

V současné době se defibrilátory umisťují na stále větší množství institucí. Dokážou obnovit srdeční činnost ještě před tím, než přijede záchranná služba a získat tak cenné minuty důležité pro další život pacienta. Projekt budí velkou pozornost. Použití defibrilátoru může zachránit život.

Škola získala resuscitační komplet s AED a kyslíkovým generátorem. Přístroje označované jako AED – automatizované externí defibrilátory přizpůsobené pro laické použití – jsou dnes běžné třeba na sportovištích, stejně jako ve vybraných služebních vozech policie či hasičů. Automatizované externí defibrilátory dokážou účinně zasáhnout při zástavě oběhu, přičemž záchráncům samy radí, jak postupovat. Není to tedy tak, že vypálí výboj bez míření: stav pacienta nejprve analyzují.

Mohou to být právě minuty, které rozhodují jak o životě a smrti, tak o kvalitě dalšího života. Bez krevního oběhu totiž mozek není zásobován kyslíkem, což v případě, že se následně podaří obnovit životní funkce, může přinést doživotní postižení.

Novinky